ZMIANY W KODEKSIE PRACY
Polska do sierpnia 2022 miała wdrożyć unijne dyrektywy tj. dyrektywę work life balance i dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej. Wejście w życie nowych przepisów planowane było na 1 sierpnia 2022 r., jednak prace nad zmianami nadal trwają i ostateczny termin ich wdrożenia nie jest jeszcze potwierdzony. Poniżej wykaz kluczowych zmian w prawie pracy:
1. Zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej
Pracownikom będzie przysługiwać dodatkowe zwolnienie od pracy (w ciągu roku 2 dni lub 16 godzin), z zachowaniem prawa do połowy wynagrodzenia, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeśli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika.
2. 5 dni urlopu opiekuńczego bez zachowania prawa do wynagrodzenia
Urlop będzie udzielany w celu opieki nad dziećmi, rodzicami i małżonkiem.
• 1 miesiąca – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy;
4. Dłuższy urlop rodzicielski i nieprzenoszalna jego część
Po zmianach, pracownicy będący rodzicami będą mieli prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do:
• 41 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
• 43 tygodni – w przypadku porodu mnogiego.
Zgodnie z nową regulacją, każdemu z rodziców będzie przysługiwało wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego z wyżej określonego wymiaru urlopu. Najistotniejszy jest fakt, iż prawa do 9 tygodni urlopu nie będzie można przenieść na drugiego z rodziców dziecka, gdyż jest to nieprzenoszalna część urlopu.
5. Praca zdalna w Kodeksie pracy
Według nowych przepisów, praca zdalna będzie mogła mieć formę w 100% zdalną lub hybrydową. Praca zdalna będzie mogła być również wykonywana okazjonalnie, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku, na wniosek pracownika.
6. Elastyczna organizacja pracy na wniosek pracownika rodzica
Pracownik wychowujący dziecko, do ukończenia przez nie 8 roku życia, będzie mógł złożyć wniosek o elastyczną organizację pracy. Do elastycznej organizacji pracy zalicza się takie formy jak:
• telepraca
• praca w systemie przerywanego czasu pracy
• praca w systemie skróconego tygodnia pracy
• praca w systemie weekendowym
• praca w obniżonym wymiarze czasu pracy
• praca w systemie ruchomego czasu pracy
• indywidualny rozkład czasu pracy
7. Ochrona przed niekorzystnym traktowaniem w zatrudnieniu
8. Więcej informacji dla pracownika od pracodawcy
Rozszerzone zostaną obowiązki informacyjne pracodawcy wobec pracownika, m.in. pracodawca będzie informował pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej, nie później niż w terminie 7 dni od dnia dopuszczenia pracownika do pracy, co najmniej o np.:
• obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy;
• obowiązującym pracownika dobowym i tygodniowym wymiarze czasu pracy;
• przysługujących pracownikowi przerwach w pracy;
• przysługującym pracownikowi dobowym i tygodniowym odpoczynku;
• zasadach dotyczących pracy w godzinach nadliczbowych i rekompensaty za nią.
9. Możliwość wnioskowania o zmianę formy zatrudnienia
Nowe przepisy przewidują także sankcje dla pracodawców, m.in. nieinformowanie pracownika w terminie o warunkach jego zatrudnienia oraz nieudzielenie pracownikowi w terminie w postaci papierowej lub elektronicznej odpowiedzi na wniosek o formę zatrudnienia z bardziej przewidywalnymi lub bezpieczniejszymi warunkami pracy w tym polegającymi na zmianie rodzaju pracy, zmianie rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony lub zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu pracy lub nieinformowanie o przyczynie odmowy. Działania takie mogą zostać uznane za wykroczenia przeciwko prawom pracownika.
PŁACA MINIMALNA I STAWKA GODZINOWA OD 1 STYCZNIA 2023 r.
Zgodnie z ustawą w dniu 15 września 2022 r. opublikowane zostało rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 roku. Podwyżka minimalnych wynagrodzeń w 2023 roku będzie dwukrotna. Jak stanowi art. 3 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, jeżeli prognozowany na rok następny wskaźnik cen wynosi co najmniej 105% – ustala się dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej:
Minimalne wynagrodzenie za pracę brutto w 2023 roku:
• od stycznia 2023 r.: 3.490,00 zł
• od lipca 2023 r.: 3.600,00 zł
• od stycznia 2023 r.: 22,80 zł
• od lipca 2023 r.: 23,50 zł
PODWYŻKA INFLACYJNA
Podwyżka inflacyjna to wzrost pensji w związku ze zwiększeniem się inflacji, który ma za zadanie niwelować negatywne skutki spadku wartości pieniądza.
Pojęcie podwyżki inflacyjnej nie znajduje podstaw w przepisach prawa pracy – ani w Kodeksie pracy, ani w innych aktach prawnych. Jest to instrument, który powstał z potrzeby zrekompensowania pracownikom zmniejszonej siły nabywczej pieniądza spowodowanej wysokim wskaźnikiem inflacji.
IC&Partners Poland S.A.
Plac Powstańców Warszawy 2a
00-030 Warszawa
Tel: +48 22 828 39 49
Fax: +48 22 827 78 91
info@icpartnerspoland.pl