Export Veneto - Polska
To drugi najwyższy wzrost po amerykańskim, który w tym samym okresie wyniósł 66,6%, wartość eksportu wzrosła z 3,32 do 5,53 mld.

Polska szóstym rynkiem eksportu Regionu Wenecji: 
warty 1,9 mld euro, + 58% w ciągu ostatnich 8 lat

 

To drugi najwyższy wzrost po amerykańskim, który w tym samym okresie wyniósł 66,6%, wartość eksportu wzrosła z 3,32 do 5,53 mld.

Wśród głównych krajów docelowych dla eksportu Regionu Wenecji, tylko wzrost Stanów Zjednoczonych jest wyższy niż Polski w ciągu ostatnich 8 lat. Jeśli rynek amerykański pozostanie na trzecim miejscu w rankingu po Niemczech i Francji, to polski awansuje o 7 pozycji, z trzynastego miejsca w 2012 roku na szóste w 2020 roku.

 

Eksport Regionu Wenecji do Polski w latach 2012-2020

Historyczne dane Istat opracowane przez Unioncamere Veneto dla 14 rynków zagranicznych, gdzie regionalny eksport przekroczył w 2020 roku miliard euro, wskazują na wzrost wartości przepływów o 58,4% w latach 2012-2020 (z 1, 16 do 1,85 mld).

Drugi najwyższy wzrost po USA, który w tym samym okresie wyniósł 66,6% (z 3,32 do 5,53 mld). A wyniki byłyby jeszcze lepsze, gdyby nie spadek z powodu pandemii Covid: w 2019 roku eksport Regionu Wenecji do Polski osiągnął faktycznie 1,92 mld (+64,7% w porównaniu z 2012), trzeci wzrost od 2012 roku po USA (+68,7% do 5,6 mld) i Hiszpanii (+ 66,1% do 3,46 mld).

 


Ekonomiczny zarys Polski

Polska zasługuje na wiele uwagi. Ósma gospodarka w UE pod względem realnego PKB (szacowany w cenach bieżących w październiku 2021 r. na 523,5 mld euro, wzrost o 4,5% w stosunku do 2020 r., dług publiczny / PKB ok. 50%) jest postrzegana jako nowy motor europejskiego wzrostu i naturalny lider w Europie Środkowo-Wschodniej.

Dynamiczna gospodarka prywatna, zorientowana na eksport, konkurencyjna w skali międzynarodowej. Kraj z wykształconym i wykwalifikowanym kapitałem ludzkim, Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który uniknął recesji w czasie światowego kryzysu finansowego w 2008 roku, przy średnim wzroście PKB w ciągu ostatnich 10 lat o ponad 3%. Jedyna recesja w 2020 r. z powodu Covid, niewielka (-2,5%).

Oczywiście w tym okresie występuje niepewność gospodarcza również w Polsce, związana z rosnącymi cenami (inflacja we wrześniu 2021 + 5,5%) oraz opóźnieniami w łańcuchach dostaw z Azji, które częściowo wpływają również na polski system przemysłu.

 

Zarys Unia Europejska – Polska

Przede wszystkim pojawiają się polityczne znaki zapytania dotyczące trwającego sporu z UE, sytuacji, która, jeśli nie zostanie odblokowana, może mieć również silny wpływ na gospodarkę. Nasuwa się tu pytanie, do tej pory bardzo hipotetyczne, ale nie całkiem odbiegające od rzeczywistości, dotyczące Polexitu.

Wobec czego Polska zasługuje na jeszcze większą uwagę w tym okresie, w którym stosunki między Warszawą, a Brukselą są dosyć złe, z uwagi na przyjęte przez UE procedury naruszeń oraz spekulacyjną postawę wyzwania polskiego rządu wobec instytucji europejskich. Napięcia związane ze środkami z Recovery and Resilience Plan EU dla Polski, 57,3 mld euro, z czego 23,1 środków bezzwrotnych, jeszcze niezatwierdzonych w oczekiwaniu na przebieg spotkań w ostatnich miesiącach między obiema stronami. Niedawno Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł wobec Polski karę dzienną w wysokości miliona euro dziennie za niezawieszenie stosowania krajowych przepisów dotyczących kompetencji izby dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Ponadto kolejna kara w wysokości 500 tys. euro dziennie orzeczona we wrześniu w zakresie środowiska, za niewykonanie przez Warszawę wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, który nakazał zamknięcie kopalni węgla brunatnego Turów w pobliżu granicy z Czechami.

Bez uwzględnienia politycznych skutków wyzwania Warszawy wobec UE, ciągła blokada środków z Recovery and Resilience Plan EU nadal miałaby znaczący wpływ na perspektywy biznesowe wielu międzynarodowych firm, które eksportują i inwestują w Polsce w różnych sektorach, w tym dla włoskich.

 

Eksport i włoska Foreign Direct Investment w Polsce

To, że Polska jest ważnym i obiecującym rynkiem dla włoskiego eksportu jest coraz bardziej zauważalne. Według danych GUS (Główny Urząd Statystyczny), opracowanych przez ICE Warszawa, Włochy są trzecim po Niemczech i Chinach krajem eksportującym do Polski z 5,2% udziałem o wartości 11,78 mld euro w 2020 roku. Włoski eksport o wartości 8,12 mld w I półroczu 2021 r., roczny wzrost o 41% w porównaniu do 2020 r., którego głównymi kierunkami są maszyny i urządzenia (17,1%), wyroby metalurgiczne (15,3%) oraz branża modowa (13,6%).

Natomiast, jeśli chodzi o bezpośrednie inwestycje zagraniczne, to Kraj, który od 2010 r. odnotował wzrost stock IDE o 70% z 153 mld euro w 2010 r. do 259 mld w 2020 r. przy średnim rocznym napływie ponad 10,5 mld (źródło Bank Centralny Polski - NBP), Włochy z 6,4 mld są na dwunastym miejscu (na pierwszym miejscu są Niemcy z 48,8 mld).

Według danych instytucji włoskiej dyplomacji handlowej, w Polsce jest obecnych około 2.500 firm z kapitałem włoskim (w tym o charakterze handlowo-usługowym, od spółek akcyjnych i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, po liczne jednoosobowe działalności gospodarcze), ale 80% obrotów realizowanych jest przez głównych graczy w sektorze produkcyjnym. Najważniejsze firmy to Brembo, Elica, Ferrero, FCA, Generali, Leonardo, Magneti Marelli, Mapei, Marcegaglia. Natomiast do 2016 roku najważniejszym włoskim inwestorem był Unicredit, właściciel drugiego polskiego banku, który później został sprzedany polskiemu państwowemu ubezpieczycielowi PZU.

Obecność firm włoskich, w tym średniej wielkości, jest szczególnie istotna przy dostawach podzespołów branży motoryzacyjnej i AGD, dwóch sektorów, w których Polska posiada istotną strukturę przemysłową i zdolność do przyciągania pierwszoplanowych inwestycji.  

Dla ICE Warszawa sektory o najbardziej obiecujących możliwościach dla inwestorów zagranicznych to infrastruktura, środowisko, energetyka, motoryzacja i e-mobilność, elektronika, rolno-spożywczy, produkcja 4.0 i high-tech.

 

Polski rynek pracy

Grupa IC&Partners z siedzibą w Udine posiada ugruntowane dwudziestoletnie doświadczenie przy wspieraniu włoskich (i nie tylko włoskich) firm w wejściu na polski rynek. Grupa specjalizuje się w doradztwie w zakresie internacjonalizacji biznesu i posiada biura w różnych państwach, gdzie świadczy usługi w zakresie doradztwa podatkowego, prawnego, księgowego, administracyjnego, prawa pracy i entry strategy.

Guido Parodi, dyrektor IC&Partners Polska, która prowadzi działalność w kraju poprzez cztery biura i zespoły multidyscyplinarne specjalistów, w tym ITC z obsługą w różnych językach, podkreśla dynamikę rynku pracy w Polsce jako jednego z najważniejszych czynników określających i determinujących atrakcyjność inwestycji.



Towarzyszy temu trudność firm, które organizują swoją obecność w Polsce, w znalezieniu pracowników, zwłaszcza na terenach miejskich i przemysłowych, które charakteryzują się brakiem bezrobocia, w zakresie ilości i ceny, a czasem nawet posiadających umiejętności wymagane przez firmy. W kraju o średniej stopie bezrobocia wynoszącej 5,8% (wartość z sierpnia 2021 r., źródło GUS), średniej stopie zatrudnienia wynoszącej 68,7% w wieku od 15 do 64 lat i tempie wzrostu płac wynoszącym około 3% co 16 miesięcy, nie jest łatwo znaleźć odpowiednie zasoby ludzkie przydatne firmom, zwłaszcza w niektórych obszarach, takich jak obszary produkcyjne Śląska i główne miasta.

Obszary (takie jak Warszawa, Kraków i Wrocław), gdzie bezrobocie również spada do ok. 3%, a średnia pensja brutto jest wyższa od średniej krajowej (w firmach we wrześniu 2021 r. wynosi ok. 1.300 euro miesięcznie, źródło GUS).

 

Analiza do pogłębienia

Konkurencyjny polski rynek pracy, charakteryzujący się różnorodnością w zależności od sektorów i obszarów geograficznych, to tylko jeden z kilku czynników, które zasługują na poszerzoną analizę, a dotyczy przedsiębiorstw włoskich zmagających się z tą kwestią w Polsce. Sektor po sektorze: od technologii przemysłowych w różnym zakresie po infrastrukturę, od łańcucha dostaw w branży motoryzacyjnej, po inwestycje w transformację energetyczną, od centrów usług biznesowych po łańcuchy wartości włoskiego smaku i mody, AGD i rolno-spożywczego. Tematy do pogłębionej analizy, ponieważ Polska zasługuje na wiele uwagi.

 

https://nordesteconomia.gelocal.it/economia/2021/10/29/news/polonia-sesto-mercato-per-l-export-veneto-vale-1-9-miliardi-di-euro-58-negli-ultimi-8-anni-1.40863567

IC&Partners Poland S.A. - News 10-2022
Newsletter Październik 2021